Siyah şapka ve beyaz şapka SEO, internet siteleri arama motorunda yükseltmek için kullanılan tekniklere verilen isimlerdir. Siyah şapka SEO ve beyaz şapka SEO teknikleri arasında büyük farklar vardır.

Siyah Şapka SEO Teknikleri

Siyah şapka SEO tekniklerinde hedef kitle doğrudan arama motorlarıdır. SEO uzun vadeli bir yatırım olmasına karşın, daha hızlı bir şekilde dönüş sağlamak amacında olan kullanıcılar tarafından kullanılan tekniklerdir. Anahtar kelime doldurma (günümüzde önemini yitirdi), gizli metinler (yalnızca arama motorlarının görebildiği), gizli bağlantılar, haclink (rakibin sitesin hackleme yoluyla bağlantı sağlama), yüzlerce backlink (eskiden işe yarayan yöntemlerden) gibi teknikleri vardır.

Google arama motoru olarak, kullanıcılarına aradığı bir konuda en faydalı içeriği sunmayı hedeflemektedir. Siyah şapka SEO teknikleri kullanan siteler arama motorunun açıklarından faydalanarak üst sıraya çıkmaktadır. Ve bu açıklar kapatıldığında tekrar arama motorlarında düşüş yaşamaktadır. Hatta tespiti halinde siteniz arama motorlarından tamamen silinebilir. Bu sebeple Lisa Yazılım ekibi olarak siyah şapka SEO tekniklerinden uzak durmanız gerektiği konusunda sizleri uyarıyoruz.

Beyaz Şapka SEO Teknikleri

Beyaz şapka SEO Teknikleri kullanıcı odaklı yapılan SEO çalışmalarına verilen genel isimdir. Etik SEO çalışması kapsamında değerlendirdiğimiz bu teknikler arama motorlarını değil, gerçek kullanıcıları hedefler. Beyaz şapka SEO tekniğinin ilk kuralı kaliteli içeriğe sahip olmaktan geçer. Kullanıcılara faydalı içerik, önce kullanıcıların takdirini sağlar; daha sonra arama motorlarının. Kaliteli içerik Kurumsal SEO’nun en önemli maddesidir. Diğer dış SEO çalışmaları olmadan dahi, kaliteli içerik ile arama motorlarında iyi bir sıralama kazanabilirsiniz. Beyaz şapka SEO tekniklerini, backlink, anahtar kelime analizi, sosyal medya çalışmaları takip etmektedir. Beyaz şapka SEO çalışmalarında önemli olan doğal görünümdür.

Siyah şapka ve beyaz şapka SEO teknikleri arasındaki bariz fark; beyaz şapkanın etik olmasıdır.

Beyaz şapka ve Siyah şapka SEO farkları

Siyah Şapka SEO

Beyaz Şapka SEO

Etik değildir.

Etiktir.

Arama motorlarını hedefler.

Kullanıcıları hedefler.

Kısa süreli çözümler sunar.

Uzun sürede karlı dönüşüm sağlar.

Daha düşük bütçeler gerektirir.

Daha fazla masraf gerektirir.

Tespiti halinde siteniz banlanır.

Siteniz uzun süre üst sırada kalır.

Lisa Yazılım Kurumsal SEO ekibi olarak beyaz şapka SEO tekniklerini kullanarak, sitenizi arama motoruna optimize ediyoruz.