Pagerank Google arama algoritmalarının sitenize verdiği kalite puanını temsil eder.

SEO veya Kurumsal SEO konusunda her zaman soru işareti olarak kalmış olan Pagerank, çok önceleri site kalitelerini doğru olarak puanlandırmış bir sistem olmasına rağmen son zamanlarda yalnızca kazanç kapısı olarak kullanılan bir sistem halini almıştır. Elinde yıllar önce kaliteli bir blog olarak kullanılmış PR'i yüksek değere sahip domaini olan webmasterlar epeyce link değişimi yöntemi ile paralar kazanmıştır. Ancak PR değeri yükseldikten sonra değeri düşmeyen bir sistem olduğundan, o site ne kadar kötü bir hal de alsa hala PR değeri aynı kaldığından amacı dışında işler dışında kullanılmaya başlanmıştır(kullanıcılar açısından bir değeri olmayan, yalnızca arama motorlarını hedef alan internet siteleri olarak kullanılmıştır.)

Pagerank'ın gerçek kalite puanlarını temsil ettiği dönemlerde backlink çalışmalarıyla SEO'ya büyük katkı gösteren bu siteler, zamanla yalnızca maddi amaçlarla kullanıldığını farkeden Google, Pagerank'ın google sırasını etkilemeyeceğini duyurmuştu. Google her ne kadar da bunu duyurmuş olsa da kimi SEO uzman ve SEO firmaları bunun doğruluğunu kabul etmedi ve PR yüksek site çalışmalarına uzunca süre devam etti.

Google Pagerank değerinin önemsizliğini kanıtlamak üzere son hamlesini duyurudan öteye geçerek, PR değerlerini tamamen sıfırlayarak yaptı.

Bir kısım SEO uzmanı ve SEO firması bunun gerçek olmadığı, PageRank değerlerinin silinmediği yalnızca değerlerin Google dışında kimseyle paylaşılmadığı yönündeyse de Uzman SEO Firmaları PageRank'ın değersizliğinin zaten yıllar öncesinde farkındaydı :)

Google Artık Dünkü Çocuk Değil!

Google 18 yaşında artık gördüklerini analiz edebilen, kendisine şeker uzatan herkese güvenmeyeceğini bilen bir genç gibi; internet sitelerinin aslında amaçlarının ne olduğunu anlayan bir yapay zeka mantığıyla çalışan arama motoru halini almıştır. Bu yüzdendir ki önceleri sitenizin kalitesini anlamak için Pagerank değerinize bakarken şimdi sitenizin kalitesini içeriklerinize, kullanıcı deneyimlerine ve birçok özelliğe bakarak anında karar verebilir hale geldi; PageRank değerlerini tamamen rafa kaldırdı.

Pagerank Devrinin Bitmesiden SEO Sektörü Nasıl Etkilenir

  • Kalitesiz, PR değeri yüksek sitelerden yapılan zaten SEOya etkisi olmayan backlink çalışmalarının önüne geçilmiş olacak.
  • Google'ın Pagerank önemini yitirdi açıklamasıyla işaret edilen TrustRank değeri artacak, emek verilmiş kaliteli siteler kazanmaya başlayacak.
  • MOZ, Alexa gibi araçların sitelere verdiği kalite puanları önemli bir hal almış olacak.

Sonuç olarak PageRank değerinin kaldırılmasının işini hakkıyla yapan SEO ve Kurumsal SEO firmalarına olumlu anlamda katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.