SEM "parayı veren düdüğü çalar" mantığıyla çalışan bir pazarlama stratejisidir. Açılımı "Search Engine Marketing", Türkçesi "Arama Motoru Pazarlamacılığıdır.

Dijital pazarlama SEO ve SEM olarak ikiye ayrılır. Her kullanıcının isteği "Google'da üst sıralara çıkmak". Bunu isteyen kullanıcıların zamana ve profesyonel bir çalışmaya ihtiyacı vardır. Ancak bu zaman zarfında belli bir kullanıcıyı-müşteriyi rakiplere kaptırma olasılığ vardır. Google organik aramalarından yeterli dönüşü alamayan kullanıcıların imdadına SEM yetişir. SEM ile reklam yazıları ve görselleri hazırlanarak internet üzerinde ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yapabilirsiniz. SEM bütçeniz doğrultusuyla daha çok kullanıcıya erişebileceğiniz, hemen dönüş alabileceğiniz pazarlama stratejisidir.

Başarılı bir SEO çalışması olan İnternet Sitelerin de SEM ihtiyacı vardır.

"SEO çalışmalarım başarıyla sonuçlandıktan sonra daha reklama ihtiyacım olmayacak mı?" diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak ne kadar çok kullanıcıya erişirseniz o kadar iyi olacağını unutmamalısınız. İstediğiniz anahtar kelimede 1.sıraya yerleşseniz dahi rakiplerinizin verdiği reklamlarla potansiyel müşterilerinizi onlara kaptırıyor olabilirsiniz. Buna istinaden rakiplerinizin takibini yaparak gerekli gördüğünüz noktalarda SEM çalışmalarını başlatabilirsiniz. Marka bilinirliği oluşturmak adına site içi reklamlara yönelebilirsiniz.